Ana Sayfa Ürünlerimiz Toplam Çözünmüs Katilar Nedir? SIKÇA SORULAN SORULAR Ürünlerimizi Alabileceginiz Adresler Hakkimizda Bize Ulasin
 EL TİPİ CİHAZLAR
 TDS-EZ (Ekonomik)
 TDS Metre 3 (Kılıflı)
 TDS Metre 4 (Kalem Tipi)
 TDS Metre 4TM (Sıcaklık)
 AP1 Elegant TDS Ölçer
 AP2 İletkenlik (EC) Ölçer
 EC/TDS Kombo Metre
 Su Geçirmez pH Metre
 Su Geçirmez ORP Metre
 Endüstriyel Termometre
 ELEKTROLİZ CİHAZI
 Pr 2
 PANO TİPİ CİHAZLAR
 Dual TDS Monitörü
 Dual TDS Monitörü 2
 KONTROL PANELLERİ
 TDS / PS-100
 TDS / PS-200
 TDS / PS-202
 İletkenlik / PC-100
 
Kullanım Alanları:
İçme Suyu
Su Filtreleri
Su Saflaştırma Sistemleri
      - Reverse Osmosis (RO)
      - Karbon Filtrasyonu
      - Distilasyon
Akvaryumlar

EĞİTİM MERKEZİ
TDS NEDİR?

Aynı suda aynı cihaz ile neden farklı sonuçlar görüyorum?

Bunun çeşitli sonuçları olabilir:
1. İyonlar: Pozitif yüklü iyonlar (TDS metrelerin ölçtüğü ana değişken) doğaları gereği sürekli hareket ederler. Dolayısıyla iletkenlikte sapmalar olabilir ve farklı sonuçlar görünebilir.
2. Sıcaklık: ATC özelliğine rağmen, 0,1 °C mertebesindeki sıcaklık değişimleri dahi iletkenliği etkiler. Ayrıca, sıcaklık sabiti (sonucun sıcaklık değişimlerine bağlı olarak çarpıldığı sayı) ppm aralığına bağlı olarak değişir. Bizim cihazlarımız da dahil olmak üzere 500 $'ın altındaki tüm cihazlar, ppm aralığı gözetmeksizin tek bir sıcaklık sabitine sahiptirler. (Yeni COM-100 ayarlandıktan sonra lineer sonuç veren üç farklı sıcaklık sabitine sahiptir.
3. Baloncuklar: Probların etrafında oluşmuş küçücük bir baloncuk dahi iletkenliği etkileyebilir.
4. Kontrolsüz elektrik yükleri: Cihazınıza etki edebilecek parmaklarımızdaki elektrik yükleri, elbiselerimizin statik elektriği gibi kontrolsüz elektrik yükleri suyun iletkenliğini etkiler.
5. Kap malzemesi: Plastik kaplar, cam kaplara göre daha çok elektrik tutarlar. Cihazınızın probu her iki kaba da değdiğinde etkilenebilir. Öte yandan plastiğin biriktirdiği elektrik suyun iletkenliğini kısmen etkileyebilir.
6. Hacim farkı: Farklı hacimlerdeki suların farklı iletkenlikleri olabilir. Suyun kaba dolduruluş şekli ve hızı dahi suyun iletkenliğine etki edebilir.
7. Prob konumu: Probun sudaki derinliği ve konumu da suyun iletkenliğini etkileyebilir. Örneğin, cihazı suya daldırıp iletkenliğini okuttuktan sonra, cihazı sudan çıkarıp farklı bir derinlikte okuttuğunuzda dahi ekranda farklı bir değer görebilirsiniz.

Cihazdan en doğru sonucu nasıl alabilirim?

1. SALLAYIN: Prob’un üzerinde kalmış herhangi bir su artığı dahi sonucu etkileyebilir. Bu yüzdenölçüm yapmadan önce, aynı su ile ıslanmış olsa bile cihazın ucundaki suyu atmak için cihazı sallayın.
2. KARIŞTIRIN/EĞİN: Cihazınızı suyun içine daldırdıktan sonra, cihazı hafif eğerek, suda kalmış yabancı elektrik yükü ya da baloncuklardan kurtulmak için suyu cihazla yavaşça karıştırın.
3. KONUMLANDIRMA: Sonucu okurken, cihazı dik tuttuğunuzdan ve su kabına temas etmediğinizden emin olun. Prob, su numunesinin mümkün olduğunca ortasına denk gelecek şekilde daldırılmalıdır.
4. SÜRE: Cihaz suda ne kadar uzun kalırsa, o kadar doğru sonuç verecektir.
5. SICAKLIK: 25 ° C, otomatik sıcaklık kompanzasyonu olan cihazlarda dahi, ölçüm yapmak için ideal su sıcaklığıdır.
6. YIKAYIN: Ölçüm yaptığınız numunelerin TDS değerleri çok farklıysa, prob üzerindeki birikintileri gidermek için her zaman probları saf/distile su ile yıkayın.

TDS metreler gerçekten iletkenlik ölçerler (kondaktivitemetre) midir?

EC (Elektriksel İletkenlik) ve TDS, birçok yerde aynı manada kullanılsa da ikisinin arasında farklar vardır. Su söz konusu olduğunda iletkenlik, su örneğinin elektriksel yükünü ifade eder. TDS ise saf H2O dışında suda bulunan çözünmüş maddeleri ifade eder. TDS’i tam olarak ölçmenin tek yolu, suyu kaynatıp buharlaştırarak arta kalanların ağırlığını ölçmektir. Bunu yapmak, laboratuvar koşullarındanuzak sıradan vatandaş için neredeyse imkansız olduğu için, TDS’i iletkenlik üzerinden tespit ederiz. Dünyadaki tüm TDSmetreler aslında birer kondaktivitemetredir. Tüm çözünmüş maddeler elektrik yüküne sahiptir. Bundan dolayı  sudaki çözünmüş katıların miktarını  suyun iletkenliğini ölçerek yaklaşık olarak bulabiliriz. Ancak, farklı maddeler farklı elektrik yüklerine sahip oldukları için ölçülen suyun tipine bağlı olarak bazı katsayılar kullanılmalıdır. COM-100 model cihazda en sık karşılaşılan üç su tipine uygun dönüşüm faktörleri bulunmaktadır:

KCl: Potasyum klorür iletkenlik ölçen cihazların kalibrasyonunda uluslararası standarttır. COM-100, 1413 µS/cm (microsiemens) solüsyon ile kalibre edilmiştir.

442: Myron L Company tarafından geliştirilen 442 doğal suların (akarsular, göller, kuyular, içme suları, vs.) bir simülasyonu gibidir. İçerisinde %40 Sodyum Bikarbonat, %40 Sodyum Sülfat ve %20 Klorür kombinasyonu bulunur.

NaCl: Sodyum klorür, deniz suyu, acı su gibi NaCl bileşiğinin baskın olduğu sularda kullanılır.

Diğer HM Digital ürünlerinde dönüşüm faktörü olarak NaCl kullanılmaktadır.

TDS ya da iletkenliği ölçerken, kesin sonuç elde etmek önemli midir?

Genellikle hayır. TDS genelde aralık olarak araştırılır. İçme suyu, su kültürü gibi TDS ölçümünün yapıldığı alanlarda genelde suyun TDS’inin hangi aralıkta olduğuna bakılır.

Sudaki minerallere ihtiyacımız yok mu?

İnorganik Mineraller

Mineralli suların metabolizmamız için gerekli iyonları içerdiğine dair genel bir inanış vardır. Oysa bu minerallerin çoğunun inorganik (ölü) olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Vücutta dolaşıma girseler de, hücre inşası dediğimiz fizyolojik proses sırasında kullanılmazlar.

Kısaca ifade etmek gerekirse, mineralli sular, vücudumuza hazmedemeyeceği “ölü” ya da “inorganik” mineralleri verir. Bu inorganik mineraller bilinenin aksine sadece narin ve kompleks vücudumuza zarar verirler.

Vücudun mineral ihtiyacı büyük ölçüde yiyeceklerden alınır, İÇME SUYUNDAN DEĞİL. (The American Medical Journal) Sudaki organik mineraller, sudaki toplam mineral miktarının ortalama %1’ini oluştururlar. Bir bardak taze portakal suyu, 100 litre arıtılmamış musluk suyundan daha fazla faydalı mineral içerir.

Organik / Bioavailable Mineraller

İnorganik mineraller, bitkilerin kökleri tarafından emilip fotosentez yoluyla dokularımızın hazmedebileceği organik mineraller haline gelirler. Saf su vücudunuzdaki inorganik mineral birikintilerini giderir. Organik mineraller tam olarak emilir ve dokularınızda kalır.

Birçok beslenme uzmanına göre, yiyeceklerden aldığımız minerallerin hazmı çok daha kolaydır. Bir bardak süt içmek yerine, bir küvet dolusu musluk suyu içtiğinizi düşünebiliyor musunuz?

 


© 2008 Mertaş Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır.
 442, Myron L Company'nin tescilli markasıdır.